23-02-2018

01.03.2018 - "Contra spem spero" - Droga krzyżowa o Żołnierzach Wyklętych - Jarek

Contra spem spero - Wbrew nadziei - zachowuję nadzieję. 1 marca obchodzimy święto - Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamiętajmy o tych o których chciano byśmy zapomnieli. Wspominajmy Tych, bez których nie było by naszych wspomnień. Czyńmy tak jak chcieli by Oni byśmy czynili. Mówmy o Nich naszym dzieciom by i one w przyszłości o Nich mówiły. Po wielu latach Polska przypomniała sobie o tych bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę - o Polskę, która po wojnie zgotowała im piekło na ziemi rękami komunistycznych katów - dotąd nierozliczonych za zwoje zbrodnie na żołnierzach niezłomnych i pobierających krociowe emeryturki. Większość z żołnierzy niezłomnych (osobiście wolę tę nazwę niż wyklętych) została bestialsko zamordowana w więzieniach lub wpadła w pułapki zastawiane na terenach ich działań. Tekst Drogi Krzyżowej Żołnierzy Wyklętych.

Komunistyczna machina zabijała wszystkich, którzy w jakimkolwiek stopniu związani byli z walką o inną Polskę. W teraźniejszości też sprawa nie wygląda różowo np. film "Historia Roja" jest blokowany celowo przez PISF i tylko dzięki darczyńcom jest szansa, że wkrótce ujrzy światło dzienne. Każda historia żołnierza niezłomnego to karty historii w większości zapomniane. Ich oprawcy nadal piastują wysokie urzędy i są bezkarni. Pamiętajmy o nich, pamiętajmy o historii i swojej tożsamości, nie dajmy się stłamsić machinie władzy, która odcina to co niewygodne dla niej i pierze umysły Polakom.

Cztery lata temu temu napisałem tekst drogi krzyżowej inspirowanej grypsami, które pisali żołnierze niezłomni cierpiąc katusze w komunistycznych więzieniach - w teksie drogi umieściłem fragmenty Ich grypsów więziennych. Zachęcam Was do akcji rozpropagowania tekstu do Waszych parafiach by był odczytany podczas drogi krzyżowej - choć w ten sposób możemy przypomnieć ludziom o postaciach: Inki, Żelaznego, Warszyca, Zapory, Roja, Husara, Łupaszki, Pługa, Szarego, Pileckiego i wielu innych walczących o to byśmy byli wolnym krajem.

Tekst drogi znajdziecie w pliku Droga Krzyżowa Żołnierzy Wyklętych Tekst ten był już czytany w kilku parafiach naszej diecezji, w Katedrze rok temu czytał ją ks. Bogusław Kowalski (była też transmisja w Radiu Warszawa), w minionych latach tekst trafił dalej w Polskę m.in. do Szczecina, Wrocławia, Aleksandrowa Łódzkiego, w Łodzi (droga ulicami Łodzi), Gdańska. Lublinie, w tym roku 2017 w Kaliszu i na Podhalu.

W 2017 roku była także czytana w Angli w kościele św. Franciszka z Asyżu. Polonia była bardzo zadowolona z tej formy uczczenia Żołnierzy Niezłomnych.

Jarek Ślubowski

Kategoria: Wydarzenia
Opublikował: J.Slubowski