Diakonia
wychowawcza
Ruchu Światło - Życie


Strona główna   l   Nasze spotkania   l   Materiały   l   Wspomnienia z wyjazdów   l   Kontakt

WSKAZÓWKI DLA OPIEKUNEK DO DZIECI NA OAZIE RODZIN

  1. Organizacja grupy:
    Dzieci w wieku do 2 - 3 lat w miarę możliwości uczestniczą w zajęciach z rodzicami przy wspomaganiu przez jedną opiekunkę. Jeśli nie ma takich możliwości opiekunki nie zajmują się dziećmi do lat dwóch.

    • Ewentualny podział na grupy wiekowe:
      0 - 3: jedna opiekunka na max. pięcioro dzieci,
      3 - 8: jedna opiekunka na max. 10 dzieci,
      8 - 14: jedna opiekunka na max. 15 dzieci.
      Takie są przepisy.

    • W życiu łatwiej zorganizować grupę powierzając opiekę nad dziećmi do lat 6 dzieciom starszym w parach: konkretna osoba konkretnej osobie (wyznaczonej przez opiekunki!) ze zwróceniem uwagi, że rola starszych polega głównie na zapewnieniu młodszym poczucia bezpieczeństwa - “starszy brat” / “starsza siostra”,

      lub:

    • Wspólna zabawa i wycieczki tak, by w razie konieczności odejścia jednej opiekunki, np. z dzieckiem do toalety, inna opiekowała się grupą. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza podczas opieki nad dziećmi w wieku 2 - 10. Dlatego zalecana jest opieka min. dwóch osób dorosłych podczas zajmowania się dziećmi w tej grupie wiekowej.

      Nie ma sztywnych zasad podziału. Należy kierować się rozsądkiem :)

  2. Za dzieci na rekolekcjach opiekunki ponoszą odpowiedzialność w kategoriach moralnych, w kategoriach prawnych odpowiedzialni są za nich rodzice. Dlatego dopuszczalne jest, by dziecko z grupy nie uczestniczyło w jakiś zajęciach, ale tylko za bezpośrednio przekazaną zgodą i wiedzą rodziców.

    Opiekunka w każdej chwili wie, gdzie są jej dzieci (chociaż to czasem może być trudne :))

  3. Należy umówić się z rodzicami (szczególnie jeśli chodzi o maluszki) jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko płacze, tupie i "koniecznie” chce do mamy... :( bo tak też się zdarza. Wspólnie należy ustalić czy przyprowadzić delikwenta, czy też cierpliwie przeczekać aż mu przejdzie, dać lizaka lub „zagadać” na inny temat.

  4. Opiekunki otrzymują od rodziców szczególne wskazówki o dzieciach, które mają alergie, siusiają w majtki, nie jedzą czekolady w małych ilościach lub mają inne indywidualne cechy osobowości. Należy poinformować rodziców, że oczekujecie na takie informacje!

  5. Jeśli dzieciaki są nieznośne to opiekunki nie zwlekają z zawiadomieniem o tym ich rodziców (niech coś zrobią, przecież to ich dzieci... na pewno coś wymyślą i znowu będzie fajnie!)

  6. W czasie wolnym dzieci przebywają pod opieką rodziców a opiekunki muszą odpoczywać, żeby dotrwać w dobrej kondycji do końca oazy.

  7. W czasie poobiednim opiekunki przygotowują się do następnych zajęć oraz rozmawiają o swoich potrzebach, spostrzeżeniach i możliwościach. Dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i przeżyciami. Wspólnie wypracowują dzienny i ogólny ramowy plan pracy z dziećmi.

  8. Dzieci nie wchodzą do pokoju opiekunek. Każdy musi mieć swój azyl.

  9. Nie należy zmuszać dzieci do modlitwy (mogłyby się zniechęcić), ale bardzo należy wymagać od nich dyscypliny (nie mogą przeszkadzać, gdy inni się modlą.)

WSTECZ